Miloš Němec, osobní stránka

Vážení čtenáři, nacházíte se v dočasném archivu starých článků. Proto tu nevidíte žádnou navigaci, vyhledávání ani další prvky.

Navštivte můj nový projekt Venkohled - blog o aktivním pohybu na čerstvém vzduchu!

Andrej Bočík: Velká kniha HDR fotografie

22. 3. 2011 | 2 399x přečteno | 0 komentářů TiskTisk

Velká kniha HDR fotografie HDR (High Dynamic Range) je technika vytváření fotografií s vyšším dynamických rozsahem expozice scény, než jaký by normálně zvládl digitální fotoaparát. Většina HDR fotografií je identifikovatelná na první pohled. Jsou vizuálně zajímavé, atraktivní, vysoce realistické, nebo dokonce nadrealistické, občas dovedené až na hranici kýče. Velká kniha HDR fotografie si klade za cíl seznámit s technikou HDR od úplných základů až po nejrůznější vychytávky při konečných úpravách snímků.

Předně je třeba říct, že bez ohledu na tvrzení na obálce, kniha rozhodně není určena pro naprosté začátečníky. Předpokládá, že nějakou dobrou učebnici základů (digitální) fotografie už má čtenář podrobně nastudovanou, včetně praktických dovedností. Že mu nečiní problém ovládání manuálních režimů digitální jednooké zrcadlovky, že rozumí správné expozici, ví kdy měnit clonu, čas závěrky i ISO a že je zběhlý v softwarových úpravách snímků, korekcích tonality a podobně. V opačném případě je lépe sáhnout pro začátek po nějaké klasické učebnici a pak rychle vyrazit ven, učit se z vlastních chyb a sbírat cenné zkušenosti.

Pokud už ale máte fotografické základy v paži a chtěli by jste se věnovat HDR, pak Vám kniha může hodně pomoci. Nabízí ucelený pohled na problematiku HDR, včetně vysvětlení celé řady souvislostí. Ačkoli Velká kniha HDR fotografie není kuchařkou v pravém slova smyslu, naleznete v ní odpovědi na většinu otázek, které Vás při prvních krocích tvorby HDR napadnou.

Důležitou roli při zpracování HDR snímků hraje programové vybavení. Zde autor zvolil Protomatix Pro. Je to myslím dobrá volba, Protomatix Pro je jedním z nejčastěji využívaných nástrojů pro HDR a většinu nastavení lze snadno aplikovat i v jiných programech. Zásadnější úpravy snímky jsou ukázány v Adobe Photoshopu.

Velmi zajímavá je i závěrečná kapitola Inspirace pro vás, ve které autor na více než padesáti fotografiích ukazuje možnosti HDR, včetně popisu technických parametrů a doporučení, jak dosáhnout podobného vizuálního výsledku.

Nakladatelství Computer Press, 2009, 208 stran.Moje hodnocení knihy: 80 %

Vaše hodnocení knihy: 95%
(hodnotilo 6 čtenářů)

Vážení čtenáři, nacházíte se v archivované části webu. Hodnocení bylo uzavřeno.


Diskuze o knížce:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Vážení čtenáři, nacházíte se v archivované části webu. Diskuze byla uzavřena.

© 2003-2012 Miloš Němec. E-mail: