Miloš Němec, osobní stránka

Vážení čtenáři, nacházíte se v dočasném archivu starých článků. Proto tu nevidíte žádnou navigaci, vyhledávání ani další prvky.

Navštivte můj nový projekt Venkohled - blog o aktivním pohybu na čerstvém vzduchu!

5 stránek, které Vám pomohou vybrat další knihy ke čtení

23. 8. 2010 | 6 254x přečteno | 1 komentář TiskTisk

Bloudíte v knihovně či v knihkupectví a váháte jaké knize věnovat svůj drahocenný čas? V Česku vychází přes 50 knižních titulů denně, není snadné se v nich orientovat a už vůbec ne vybírat ty nejlepší. Nehledě k tomu, že různé žebříčky knih nebo případné recenze nereflektují specifický vkus každého čtenáře. Pojďme se spolu podívat na pětici stránek, které Vám pomohou vybrat další knihy ke čtení.

goodreads.com

goodreads.com
goodreads.com má ze všech zmiňovaných stránek nejblíže ke klasické sociální síti. Sdílíte doporučení knih s vašimi "přáteli", udržujete seznamy přečtených knih, právě čtených knih a knih k přečtení, můžete se stát členy nejrůznějších klubů nebo třeba sbírat oblíbené citáty. Samozřejmostí je i diskuzní fórum. Kreativní jedinci mohou přispět svou vlastní literární tvorbou. Pro nás je klíčové především doporučování knih. V goodreads.com se tak děje procházením nejrůznějších tématických seznamů. Těch je opravdu mnoho, takže můžete načerpat inspiraci pro čtení na několik let dopředu. goodreads.com jsou propracované stránky s mnoha různými funkcemi. Co ale goodreads.com bohužel neumí je doporučovat další knihy na základě vašeho ohodnoceného seznamu knih. A to je trochu škoda. Jinak je lze jen doporučit.

bookarmy.com

bookarmy.com
Na podobném principu jako goodreads.com funguje i bookarmy.com. Takže opět nejrůznější seznamy knih, diskuze, kvízy, skupiny i virtuální přátelé. Když ale dva dělají totéž, není to totéž. Grafika bookarmy.com působí spíš ošklivě, ovládání je nedotažené a komunita je o hodně menší. Oproti goodreads.com ale doporučuje bookarmy.com i další knihy, které by se Vám mohly líbit. Bylo by krásné, kdyby aplikace vzala seznam mých ohodnocených knih a správně doporučila další knihy ke čtení. Podle testování mají ale doporučené knihy jen malou (nebo možná vůbec žádnou) vazbu k preferencím. bookarmy.com také umí ke každé knize nabídnout stovku podobných knih. Výsledky jsou ale velmi podivné. Zkusil jsem zadat drsný detektivní román a v první pětce podobných knih jsou: román pro ženy, generační výpověď a vánoční příběhy v anglicko-arabském překladu.

yournextread.com

yournextread.com
Zmínili jsme dvě sociální sítě s mnoha funkcemi. yournextread.com na to jde jinak. Soustředí se pouze na jednu funkci, ale dělá ji opravdu dobře. K zadané knize najde osm podobných. Doporučení je graficky velmi pěkně vyvedené s pomocí "pavouka" a výsledky jsou rozumné. Ohodnocení a recenze pak yournextread.com stahuje z Amazonu. Komunita může hodnotit, jestli nabízené doporučení je či není vhodné, případně doplnit nové doporučení. Trochu legrační je, že tyto kroky nejsou vázány na registraci a lze je provádět opakovaně. Vlastní registrace toho mnoho nepřináší. Protože yournextread.com neudržuje žádný seznam Vámi přečtených knih, neumí tyto knihy filtrovat z pavouka doporučených knih. Takže aktivnějším čtenářům se může stát, že jim systém opakovaně doporučuje jen knihy, které už četli.

whatshouldireadnext.com

whatshouldireadnext.com
whatshouldireadnext.com je další stránkou nabízející k zadané knize seznam knih, které by se čtenáři také mohly líbit. Toto doporučení je sestavováno na základě čtenářských seznamů. Jsou tedy vypsány knihy, které jsou na stejných čtenářských seznamech, jako kniha hledaná. Myšlenka staví na podobnosti uživatelského vkusu. Po přihlášení (vázáno kupodivu pouze na e-mail, nikoli na heslo) lze vytvářet vlastní seznam oblíbených a neoblíbených knih. Registrovaní čtenáři se zadaným seznamem knih pak dostávají kvalitnější výsledky doporučení. Stránky jsou jednoduché, přehledné a dávají zajímavé výsledky.

comamcitatdalej.sk

comamcitatdalej.sk
Podobně jako whatshouldireadnext.com funguje i jediný zástupce z našich krajin, slovenský comamcitatdalej.sk. Doporučení jsou sestavována na základě nákupů a hodnocení ostatních uživatelů. Databáze knih, vázaná na internetový obchod martinus.sk, je ale bohužel mnohem menší než např. databáze Amazonu, ze které čerpají ostatní portály. U starších titulů máte prostě smůlu. A ani u novějších knih nemáte vyhráno. Pokud není Vámi hledaná kniha velmi populární, pak i když je v databázi, není k ní k dispozici žádné doporučení. Když ale do systému zadáte alespoň 15 ohodnocených knih, začne se Vám generovat seznam knih pro další četbu. A ač jsou v seznamu zastoupeny takřka výhradně současné bestsellery, i tak je inspirativní.

Snad Vám tedy výše zmíněné stránky pomohou vybrat kvalitní a zábavné knihy. Já jsem si nejvíce oblíbil goodreads.com, ale s výjimkou bookarmy.com používám i všechny ostatní.Diskuze:

hulmiho ukolen
5 stránek, které Vám pomohou vybrat další knihy ke čtení
1.1.2012 00:52
parada, diky za tipy

Vážení čtenáři, nacházíte se v archivované části webu. Diskuze byla uzavřena.


© 2003-2012 Miloš Němec. E-mail: